fbpx

Kredyt na fotowoltaikę: czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne na dobre zagościły w polskim krajobrazie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę korzyści, jakie pozwalają osiągnąć. Jak jednak orientuje się każda osoba, która rozważała zainstalowanie paneli na swoim domu – lub obok niego – ich nabycie i montaż jest dużym wydatkiem. Ponieważ nie zawsze ma się odłożoną odpowiednią ilość gotówki, można posiłkować się kredytem. Ale pojawia się wówczas zasadnicze pytanie – czy to się opłaca?

 

 Jakie zyski daje fotowoltaika? 

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto wziąć kredyt, trzeba najpierw poznać wszystkie korzyści dawane przez panele słoneczne dla gospodarstwa domowego. Pierwszą, najbardziej oczywistą, jest darmowa energia elektryczna, pozyskiwana wprost z ciepła i światła. Biorąc pod uwagę, że mamy bardzo słoneczne lata, a gromadzoną energię można magazynować lub odzyskać jej nadwyżki w chłodnych, zimowych miesiącach, gospodarstwo domowe ma zapewnione zasilanie przez cały rok. 

W przypadku zakładów i firm to, czy panele w pełni zaspokoją zapotrzebowanie na energię elektryczną, zależy od takich czynników, jaki mają pobór mocy używane urządzenia. Przy zakładzie produkcyjnym zapotrzebowanie na prąd będzie diametralnie inne, niż np. w przypadku prywatnego pensjonatu. Mimo wszystko nawet częściowe jego pokrycie za pomocą fotowoltaiki pozwoli na znaczną redukcję kosztów prowadzenia działalności.

Warto także wziąć pod uwagę fakt, że zakład energetyczny może w każdej chwili ogłosić podwyżki cen prądu. W przypadku energii fotowoltaicznej wydaje się pieniądze tylko raz i ma pewność tego samego prądu przez cały okres użytkowania – a jest to co najmniej dwadzieścia lat czerpania energii wprost ze słońca! 

A więc mamy dwa pozytywne aspekty: finansowy oraz energetyczny. Jest jeszcze trzeci – to dbałość o środowisko naturalne. Panele fotowoltaiczne pomagają zadbać o naszą planetę, pozwalając na redukcję ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Ich użytkowanie nie pociąga za sobą generowania odpadów czy emitowania trujących substancji i dlatego właśnie energię uzyskiwaną z paneli fotowoltaicznych zwie się „czystą”.

Jaki jest koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej?

Na instalację składają się dwa elementy: panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Obecnie koszt paneli fotowoltaicznych o mocy 1 kW to wydatek ok. 5 tys. złotych. Jednak w praktyce nie ma sensu montowanie instalacji o tak niskiej mocy – za minimum przyjmuje się 2 kW, a to już daje co najmniej 10 tys. złotych. Inwerter to również kilka tysięcy złotych (na szczęście potrzebny jest tylko jeden na cała instlację), a jeśli nabywca chce magazynować energię i nabywa inwerter off-grid, wówczas należy jeszcze nabyć akumulator do jej przechowywania. Mówiąc wprost – poniżej 15-20 tys. się nie zejdzie. A do tego dochodzą również koszty montażu, do którego zatrudnia się zazwyczaj ekipę fachowców. Samemu montować nie można – chyba, że ma się odpowiednie uprawnienia elektryczne.

Istnieje wiele programów pozwalających na zwrot kosztów inwestycji, ale są one zazwyczaj tylko częściowe, a w wielu przypadkach – jak na przykład przy programie „Mój prąd” – dotacja za założenie instalacji fotowoltaicznej przyznawana jest już dla istniejącej. Czyli – jeśli zdobędzie się środki i założy panele – można liczyć na zwrot kosztów PO fakcie, ale nie PRZED.

 

 Rzetelne informacje na temat dofinansowania “Mój Prąd” można znaleźć na rządowej stronie mojprad.gov.pl. 

Czy warto wziąć kredyt na fotowoltaikę?

Choć samo słowo „kredyt” wywołuje u wielu osób nieprzyjemne skojarzenia – z których główne to konieczność spłacania go przez lata oraz zwrot większej sumy, niż się wzięło – jest to jednak sposób na to, aby zapewnić sobie fotowoltaikę. Owszem – kredyt przez jakiś czas będzie się spłacać. I owszem – zwróci się więcej, niż się pożyczyło. Jednak w międzyczasie cały czas będzie się miało niższe koszty za prąd, co pozwoli na płacenie rat bez konieczności odczuwalnego naruszania budżetu. Mówiąc inaczej – to, co oszczędzisz na prądzie, pójdzie na ratę. A pewnego dnia raty się skończą i zostanie czysty zysk.

Kto może wziąć kredyt na instalację fotowoltaiczną?

Praktycznie każdy, kto ma „czyste konto” w BIK. Banki i instytucje finansowe udzielają kredytów na ten cel zarówno osobom fizycznym, jak i jednostkom samorządu terytorialnego, firmom, rolnikom, organizacjom, spółdzielniom mieszkaniowym, itp. Oczywiście to, dla kogo dedykowany jest kredyt, zależy przede wszystkim od danej instytucji. Niektóre banki mają oferty zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, inne – tylko dla firm bądź gospodarstw domowych.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt na instalację fotowoltaiczną?

W przypadku brania kredytów obowiązują ogólne zasady finansowe i należy pamiętać o tym, że w różnych bankach i instytucjach mogą pojawiać się nowe oferty, zaś opisane poniżej ulec wycofaniu. Prezentowane tu pomysły na kredyty związane z zakupem oraz instalacją systemów fotowoltaicznych są aktualne w połowie 2020 roku. 

  • Bank Ochrony Środowiska – w ofercie tej instytucji znajduje się propozycja kredytowa „Energia ze słońca”. Warunkiem jej przyznania jest założenie lub posiadanie rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w tym banku oraz comiesięczne wpływy, zapewniający pokrycie raty. Okres kredytowania może wynosić do 120 miesięcy, a maksymalna kwota pożyczki to 75 000 zł. RSSO wynosi ok. 5,29%
  • Ekopożyczka PKO – pożyczka udzielana przez PKO BP na zakup paneli fotowoltaicznych (słonecznych) oraz „innych urządzeń i pojazdów ekologicznych”. Pożyczka dostępna jest dla nowych i aktualnych klientów banku, maksymalny czas jej spłacania to 120 miesięcy, zaś maksymalna kwota kredytu to 44 505 zł.
  • Ekologiczna pożyczka gotówkowa (inaczej Ekopożyczka) – udzielana przez ING Bank Śląski. Jest to wariant standardowej pożyczki gotówkowej, dzięki której możesz zyskać np. zwrot prowizji za udzielenie. Maksymalna kwota kredytu może wynieść 60 000 złotych, a maksymalny czas jej spłacania, podobnie jak przy poprzednich, to 120 miesięcy.
  • Kredyt inwestycyjny Zielona Energia – podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z propozycji BNP Paribas. Jednym z podstawowych warunków wykorzystania kredytu jest przedstawienie przez Klienta promesy koncesji na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych , wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Kredytowanie może wynosić nawet do 15 lat.
  • Bank BGŻ BNP Paribas dla gospodarstw domowych ma inną propozycję – możliwość sfinansowania nawet do 100% kosztu instalacji. Maksymalna kwota kredytu to 60 tys. złotych, a kredyt jest dostępny w opcjach na 84 lub 120 miesięcy spłat.

A jeśli nie kredyt, to co?

Firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą mają alternatywę dla kredytu – jest nim leasing paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie proponuje wiele banków oraz instytucji finansowych dedykowanych biznesowi. Dzięki leasingowi korzysta się z darmowego prądu, ale na czas trwania umowy leasingowej cała instalacja należy do leasingodawcy. Dopiero po zapłaceniu ostatniej raty leasingu instalacja staje się własnością firmy – można wówczas skorzystać z jej amortyzacji, ponieważ po otrzymaniu jej na własność jest ona klasyfikowana jako środek trwały, nabyty na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. 

Wśród banków, które oferują leasing dla firm, warto wymienić PKO BP, Getin Bank i Santander Bank.

 Niestety, w przypadku gospodarstw domowych oraz osób prywatnych możliwość wzięcia paneli fotowoltaicznych w leasing nie jest możliwa. Można jednak załagodzić koszty zakupu poprzez udział w ogłaszanych co jakiś czas programach dotacji – zarówno państwowych, jak i z funduszy Unii Europejskiej.

A zatem – czy to się opłaca?

Zestawiając przed sobą wszystkie zalety oraz poniesione koszty, nie można nie stwierdzić, że wzięcie kredytu na fotowoltaikę jest bardzo dobrym pomysłem. Przez okres spłacania rat „zarabia się” na braku rachunków za prąd od zakładu energetycznego, dzięki czemu można spokojnie płacić raty, a gdy skończy się okres ich płacenia, instalacja pozostaje i w dalszym ciągu generuje prąd. Ponieważ najdłuższy okres kredytowania to 10 lat, a eksploatacja paneli to ponad 20 lat, zyskuje się co najmniej dziesięć lat czystego zysku z energii słonecznej. 

Warto pokazać to na bardziej obrazowym przykładzie – wyobraźmy sobie, że miesięczny rachunek za prąd to kwota 200 złotych. W ciągu każdego roku po spłacie kredytu oszczędza się zatem 2400 złotych, a jeśli przemnożymy to przez 10 lat, zyskujemy okrągłe 24 000 złotych. Czyli instalacja (o przeciętnej mocy) zwraca się całkowicie. A te wspomniane 20 lat to minimalny okres użytkowania paneli – maksymalny to nawet 50 lat, więc przez 20-30 lat użytkowania instalacji po spłacie kredytu zaoszczędzimy potężne kwoty. I jak wspomniano wcześniej – zakłady energetyczne z pewnością będą co jakiś czas podnosić ceny za przesył prądu, a użytkownik paneli fotowoltaicznych nie musi się oczywiście martwić, że będzie ponosić koszty korzystania z energii słonecznej.

Dlatego kredytu na ten cel nie należy się obawiać. W tym przypadku inwestuje się w trwałe przedmioty, które przez każdy dzień roku zarabiają na siebie – i dostarczają prąd dla domu czy mieszkania. Ważne jest także, że gospodarstwo staje się w pełni niezależne od zakładu energetycznego, a więc nie zagrażają mu przerwy w dostawie prądu czy ewentualne zerwania linii podczas burz lub innych zjawisk atmosferycznych. To ważny aspekt zwłaszcza dla domów znajdujących się w pewnym oddaleniu od linii przesyłowych poza miastem.

Czy wiedziałeś, że Voltu pomaga swoim klientom zdobyć atrakcyjny kredyt na fotowoltaikę? Skontaktuj się z jednym z naszych doradców klienta, by dowiedzieć się więcej!

Podsumowując

Instalacja paneli fotowoltaicznych to zdrowa, proekologiczna moda, która daje liczne korzyści zarówno zwykłemu gospodarstwu domowemu, jak i całej przyrodzie. Banki chętnie przyznają na nie kredyt, a więc nie powinno być problemów z jego otrzymaniem. Co istotne – większość wniosków o kredyt można złożyć online, co jeszcze bardziej ułatwia życie.

Dlatego jeśli marzy Ci się własna energia elektryczna, jednak nie dysponujesz odpowiednimi funduszami na taką inwestycję – głowa do góry. Dzięki ofertom kredytów możesz bez większych trudności wejść w posiadanie wymarzonej instalacji fotowoltaicznej i korzystać z niej przez długie lata.

/**/