fbpx

Jak działają inwertery i po co się je stosuje?

W instalacji fotowoltaicznej jednym z niezwykle istotnych elementów jest inwerter, nazywany także „falownikiem”. Jest to element odpowiedzialny za przetwarzanie pozyskiwanej energii na prąd zmienny. Przeglądając oferty firm zajmujących się ich sprzedażą, można natrafić na trzy rodzaje inwerterów. Jakie są pomiędzy nimi różnice i który będzie najlepszy w sytuacji, gdy myślisz o instalacji paneli fotowoltaicznych? Jak w prostych słowach działa ten inwerter?
Jak działa inwerter?

Aby w pełni zrozumieć znacznie, jakie pełni w instalacji fotowoltaicznej falownik, należy wiedzieć, jak działa mechanizm pozyskiwania prądu z paneli słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne, z których składa się panel, zbudowane są z płytek krzemowych. Gdy uderza w nie światło, zostaje przez nie pochłonięte, co wiąże się z wybiciem elektronów z fotonów. To z kolei przekłada na ruch generujący energię elektryczną, czyli prąd. Co bardzo istotne – w ten sposób generowany jest prąd stały, czyli DC. Natomiast gospodarstwa domowe, firmy, biura i inne obiekty korzystają z prądu zmiennego (zwanego również „przemiennym”), czyli AC o napięciu 230/400 V. To właśnie taki prąd znajduje się w gniazdkach elektrycznych i korzystają z niego wszelkie urządzenia codziennego użytku.

No więc jak działa inwerter? Inwerter to właśnie taki „pośrednik”, zmieniający napięcie prądu pomiędzy instalacją a domową siecią energetyczną. Bez niego nie byłoby możliwe korzystanie z prądu stałego wytwarzanego przez ogniwa fotowoltaiczne – chyba, że korzystałoby się z odpowiednio przystosowanej instalacji oraz dopasowanych do niej urządzeń.

Kolorowe inwertery fotowoltaiczne na szarej ścianie
Istnieją różne rodzaje inwerterów: on-grid, off-grid oraz hybrydowe

Inwertery – dlaczego są ich trzy różne rodzaje?

Skoro już wiemy, jaką rolę pełni w instalacji falownik, teraz czas na wyjaśnienie, dlaczego istnieją trzy różne rodzaje tych urządzeń. To z kolei wymaga wiedzy o tym, co się dzieje z wygenerowanym przez panele prądem. Polskie prawo wymaga, aby instalacja elektryczna była połączona z siecią. Trafia do niej nadwyżka produkcji prądu, czyli ta energia elektryczna, która nie znajduje wykorzystania w budynku korzystającym z instalacji fotowoltaicznej. Niestety, przepisy nie przewidują możliwości sprzedaży tego nadmiaru za gotówkę. Można jednak w ciągu 365 dni odzyskać ok. 80% tej nadwyżki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w miesiącach zimowych oraz w pochmurne dni. Inny sposób to zgromadzenie energii w specjalnych akumulatorach. Co za tym idzie, można z niej później skorzystać. Przypomina to powerbank.

I właśnie różnice pomiędzy inwerterami dotyczą tego, gdzie oddawana jest energia:

  • falowniki on-grid – ten rodzaj inwerterów jest podpięty do sieci energetycznej. Przesyłają do niej nadwyżkę wytworzonej energii elektrycznej
  • falowniki off-grid – te inwertery nie oddają energii do sieci. Zamiast tego kierują ją do akumulatorów
  • falowniki hybrydowe – ten rodzaj inwerterów łączy cechy obu powyższych. Mianowicie, umożliwiają oddawanie energii do sieci energetycznej, jak i akumulatorów.

Czujesz się przytłoczony ilością informacji?
Nasi konsultanci zajmą się doborem falownika za Ciebie

Inwertery – jaką powinny mieć moc?

Niezależnie od rodzaju falownika, jego moc musi zostać dobrana optymalnie. Jeśli tak się nie stanie, źle dobrany może obniżyć moc oraz wydajność płynącą z paneli fotowoltaicznych. Rodzi się zatem pytanie – w jaki sposób ustalić optymalny poziom mocy? Przyjmuje się, że powinna stanowić minimum 80% łącznej mocy znamionowej paneli. Z kolei ta moc jest uzależniona od zapotrzebowania danego budynku czy gospodarstwa na energię elektryczną. A więc kolejność działań powinna wyglądać następująco:

  1. Wyliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną obiektu, który będzie korzystał z paneli słonecznych
  2. Dobór paneli fotowoltaicznych o mocy znamionowej zaspokajającej wyliczone zapotrzebowanie
  3. Wybór inwertera o mocy minimum 80% mocy znamionowej paneli

Takie dobranie poszczególnych elementów instalacji powinno zapewnić jej maksymalne wykorzystanie. Ponadto, będziesz mógł cieszyć się prądem „płynącym prosto ze słońca”.

Wciąż nie wiesz jak dobrać moc inwertera?
Pozwól zająć się tym naszym doradcom klienta.

Inwertery – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli kupuje się falownik, warto zainwestować w taki model, który nie tylko będzie zmieniać napięcie prądu, ale umożliwi także wygodną obsługę. W sprzedaży można nabyć inwertery z możliwością podłączenia do Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jest ich kontrolowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwala to na otrzymywanie raportów o wydajności, a także ilości stworzonej nadwyżki. Umożliwia to precyzyjne oszacowanie ilości energii do wykorzystania podczas pochmurnych dni, a także tego, ile zaoszczędza się na tej formie pozyskiwania energii. Podsumowując, wiedząc, ile kW wyprodukowała instalacja, wiemy zarazem, za ile musiałoby się zapłacić zakładowi energetycznemu.

Polecane są również falowniki z regulatorem ładowania, czyli MPPT. Tego typu urządzenia mają specjalną technologię optymalizację pobierania energii. Przekłada się to na wygenerowanie nawet do 20% energii więcej!

/**/